Az egészségügyben használt informatikai rendszerek (adatkezelő és folyamatvezérlő informatikai rendszerek egyaránt) fokozatosan egyre nélkülözhetetlenebbé válnak a modern egészségügyben, elég csak arra gondolni, hogy egy ideje már Magyarországon sem kap senki papír alapú receptet, hanem a "feltöltöttük a felhőbe"-felkiáltással elküldi az orvos/asszisztense a pácienst a gyógyszertárba és ott a korábban EESZT, mostanában EgészségAblak néven ismert rendszerben a patikus egy TAJ-kártyás azonosítás után már el is éri a felírt készítményeket.
Az egészségügyi rendszerek kiberbiztonsága szintén egyre fontosabb téma, elég csak arra gondolni, hogy milyen ijesztő mértékben nő a kórházak és más egészségügyi szolgáltató szervezetek informatikai rendszerei elleni kibertámadások, legnagyobb részben zsarolóvírus-támadások.
Nemrég jött velem szembe az Egészségügyi Kiberbiztonsági Szemle nevű, általában kétheti rendszerességű kiadvány, pedig az első száma még 2022. áprilisában jelent meg. A magazint Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központja és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálaton belül működő Nemzeti Kibervédelmi Intézet együttműködésében készítik. Az első számban adatbiztonsági, zsarolóvírusokkal foglalkozó cikkek mellett a COVID-19 elleni oltásokat célzó támadásokkal és a orvoslásban használt digitális eszközök eszközleltárának hiányosságaival és az azokból eredő kockázatokkal foglalkozó cikkek is olvashatóak.
Az Egészségügyi Kiberbiztonsági Szemléből 2022-ben 17, 2023-ban 24, 2024-ben pedig (eddig) 22 szám jelent meg, amiket itt lehet elolvasni: https://semmelweis.hu/emk/egeszsegugyi-kiberbiztonsagi-szemle/