Ipari és folyamatirányítási informatikai rendszerek biztonságáról magyarul.

ICS Cyber Security blog

ICS Cyber Security blog

ICS sérülékenységek CCV

Sérülékenységek Siemens, Omron, Fuji Electric és Schneider Electric rendszerekben

2019. május 22. - icscybersec

Sérülékenységek Siemens LOGO!8 BM rendszerekben

Manuel Stotz és Matthias Deeg, a SySS GmbH munkatársai három sérülékenységet találtak a Siemens LOGO!8 BM rendszerében. A hibák a LOGO!8 BM minden verzióját érintik.

A gyártó a hibákkal kapcsolatban kockázatcsökkentő intézkedéseket javasol. A sérülékenységekről további részleteket a Siemens ProductCERT és az ICS-CERT publikációiban lehet olvasni.

Siemens SIMATEC panelek és WinCC (TIA Portal) sérülékenységek

A Siemens ProductCERT három sérülékenységről publikált információkat, amik az alábbi Siemens termékeket érintik:

- SIMATIC HMI Comfort 4–22 colos panelek minden, v15.1 Update 1-nél korábbi verziói;
- SIMATIC HMI Comfort Outdoor 7 és 15 colos panelek minden, v15.1 Update 1-nél korábbi verziói;
- SIMATIC HMI KTP Mobile panelek: KTP400F, KTP700, KTP700F, KTP900, KTP900F minden, v15.1 Update 1-nél korábbi verziói;
- SIMATIC WinCC Runtime Advanced minden, v15.1 Update 1-nél korábbi verziói;
- SIMATIC WinCC Runtime Professional minden, v15.1 Update 1-nél korábbi verziói;
- SIMATIC WinCC (TIA Portal) minden, v15.1 Update 1-nél korábbi verziói;
- SIMATIC HMI Classic Devices (TP/MP/OP/MP Mobile Panel) minden, v15.1 Update 1-nél korábbi verziói.

A gyártó a hibákat az érintett termékek v15.1 Update 1 verziójában javította. A sérülékenységekkel kapcsolatban bővebb információkat a Siemens ProductCERT és az ICS-CERT bejelentéseiben lehet találni.

Sérülékenységek Siemens SCALANCE W1750D rendszerekben

A Siemens öt különböző sérülékenységet fedezett fel a SCALANCE W1750 minden, 8.4.0.1-nél korábbi verziójában.

A hibákat a gyártó 8.4.0.1-es verzióban javította. A sérülékenységekkel kapcsolatban további információkat a Siemens ProductCERT és az ICS-CERT weboldalain lehet olvasni.

Sérülékenység SINAMICS PERFECT HARMONY rendszerekben

A Siemens két sérülékenységet talált a SINAMICS PERFECT HARMONY termékcsalád alábbi, középfeszültségű transzformátoraiban:

- SINAMICS PERFECT HARMONY GH180 NXG I vezérlők: 6SR2. . . -, 6SR3. . . -, 6SR4. . . - minden verziója a G21, G22, G23, G26, G28, G31, G32, G38, G43 vagy G46-os opciókkal;
- SINAMICS PERFECT HARMONY GH180 NXG II vezérlők: 6SR2. . . -, 6SR3. . . -, 6SR4. . . - minden verziója a G21, G22, G23, G26, G28, G31, G32, G38, G43 vagy G46-os opciókkal.

A gyártó a hibákkal kapcsolatban kockázatcsökkentő intézkedésekre tett javaslatot. A sérülékenység részleteit a Siemens ProductCERT és az ICS-CERT publikációiban lehet megtalálni.

Siemens LOGO! Soft Comfort sérülékenység

Egy axt néven ismert biztonsági kutató, az iDefense Labs-szal együttműködve egy sérülékenységet jelentett a Siemens-nek, ami a LOGO! Soft Comfort minden verzióját érinti.

A hibával kapcsolatban a gyártó kockázatcsökkentő intézkedéseket javasol az ügyfeleinek. A sérülékenységről bővebb információkat a Siemens ProductCERT és az ICS-CERT bejelentéseiben lehet olvasni.

Sérülékenység Siemens SIMATIC rendszerekben

Vladimir Dashchenko és Sergey Temnikov, a Kaspersky Lab munkatársai egy sérülékenységet találtak a Siemens alábbi rendszereiben:

- SIMATIC PCS 7 v8.0 és korábbi verziói;
- SIMATIC PCS 7 v8.1 és újabb verziói (ha a "Titkosított kommunikáció" funkció ki van kapcsolva)
- SIMATIC WinCC v7.2 és korábbi verziói;
- SIMATIC WinCC v7.3 és újabb verziói (ha a "Titkosított kommunikáció" funkció ki van kapcsolva)

A Siemens a hibát a SIMATEC WinCC v7.3 és újabb verzióiban, a SIMATIC PCS 7 v8.1 és újabb verziójban javította, valamint azt javasolja, hogy amennyiben lehetséges, kapcsolják be "Titkosított kommunikáció" funkciót. A sérülékenységről további részleteket a Siemens ProductCERT és az ICS-CERT weboldalain lehet találni.

Sérülékenységek Siemens SISHIP licenc-kezelő szoftverekben

A Siemens ProductCERT bejelentése szerint a SISHIP termékcsaládban használt WibuKey Digital Rights Management (DRM) megoldásban három sérülékenységet találtak. Az érintett rendszerek az alábbiak:

- SISHIP EMCS minden verziója;
- SISHIP IMAC minden verziója;
- SISHIP IPMS minden verziója.

A gyártó a hibát az érintett szoftverek legújabb verzióiban javította. A sérülékenységekről bővebb információkat a Siemens ProductCERT publikációjában lehet olvasni.

Sérülékenységek Siemens SIMATIC termékekben

Vladimir Dashchenko és Sergey Temnikov, a Kaspersky Lab munkatársai, a CNCERT/CC és ChengBin Wang, a Guoli Security Technology munkatársa három sérülékenységet azonosítottak a Siemens alábbi termékeiben:

- SIMATIC PCS 7 v8.0 és korábbi verziói;
- SIMATIC PCS 7 v8.1 verziója;
- SIMATIC PCS 7 v8.2 verziója;
- SIMATIC PCS 7 v9.0 verziója;
- SIMATIC WinCC (TIA Portal) v13 verziója;
- SIMATIC WinCC (TIA Portal) v14 verziója;
- SIMATIC WinCC (TIA Portal) v15 verziója;
- SIMATIC WinCC Runtime Professional minden verziója;
- SIMATIC WinCC v7.2 és korábbi verziója;
- SIMATIC WinCC v7.3 verziója;
- SIMATIC WinCC v7.4 verziója;
- SIMATIC WinCC v7.5 minden v7.5 Update 3-nál korábbi verziója.

A gyártó a SIMATIC WinCC esetén a v7.5 Update 3 verzióban javította a hibát, a többi érintett termék esetén kockázatcsökkentő intézkedések bevezetését javasolja. A sérülékenységekkel kapcsolatban további információkat a Siemens ProductCERT és az ICS-CERT bejelentéseiben lehet elérni.

Siemens SINAMICS PERFECT HARMONY sérülékenység

A Siemens egy DoS-támadást lehetővé tevő hibát talált az alábbi termékeiben:

- SINAMICS PERFECT HARMONY GH180 NXG I vezérlők: 6SR2. . . -, 6SR3. . . -, 6SR4. . . - minden verziója a G28 opcióval;
- SINAMICS PERFECT HARMONY GH180 with NXG II vezérlők: 6SR2. . . -, 6SR3. . . -, 6SR4. . . - minden verziója a G28 opcióval.

A gyártó az érintett eszközök frissítését javasolja az NXGpro vezérlőkre. A sérülékenységről bővebben a Siemens ProductCERT és az ICS-CERT weboldalain lehet olvasni.

Sérülékenység Omron rendszerekben

Egy n0b0dy név mögött megbújó biztonsági kutató egy sérülékenységről adott információkat az NCCIC-nek, ami az Omron DeviceNet Safety 3.41 és korábbi verzióihoz használható Network Configurator szoftvert érinti.

A gyártó a hiba javítását a közeli jövőben tervezi kiadni, addig is kockázatcsökkentő intézkedésekre tett javaslatot. A sérülékenységről bővebben az ICS-CERT publikációjában lehet olvasni: https://ics-cert.us-cert.gov/advisories/ICSA-19-134-01

Fuji Electric rendszerek sérülékenysége

A kimiya néven ismert, a 9SG Security Team tagjaként dolgozó biztonsági kutató a ZDI-vel együttműködve egy memóriakezelési hibáról hozott nyilvánosságra információkat, amik a Fuji Electric Alpha7 PC Loader vezérlőinek 1.1-es és korábbi verzióit érinti.

A gyártó a hibát az 1.2-es verzióban javította. A sérülékenységről további részleteket az ICS-CERT bejelentésében lehet találni: https://ics-cert.us-cert.gov/advisories/ICSA-19-136-02

Sérülékenység Schneider Electric Modicon vezérlőkben

David Formby, a Fortiphyd Logic és Raheem Beyah, a Georgia Tech munkatársai egy sérülékenységet találtak a Schneider Electric alábbi termékeiben:

- Modicon M580, 2.30-nál korábbi firmware-verziói;
- Modicon M340, minden firmware-verzió;
- Modicon Premium, minden firmware-verzió;
- Modicon Quantum, minden firmware-verzió.

A gyártó a Modicon M580-eshez kiadta a hibát javító új firmware-verziót, a M340-eshez és a Premium és Quantum eszközökhöz kockázatcsökkentő intézkedések bevezetését javasolja. A sérülékenységről bővebben az ICS-CERT weboldalán lehet olvasni: https://ics-cert.us-cert.gov/advisories/ICSA-19-136-01

A fenti sérülékenységekkel kapcsolatban az ICS-CERT az alábbi kockázatcsökkentő intézkedések fontosságát hangsúlyozza:

- Minimálisra kell csökkenteni az ipari/egészségügyi rendszerek/hálózatok kapcsolatát az Internettel, az ilyen eszközök közvetlen Internetre történő csatlakoztatását kerülni kell;
- Az ipari/egészségügyi rendszereket/hálózatokat tűzfalakkal kell elválasztani a vállalati hálózatoktól;
- Az ipari/egészségügyi rendszerek/hálózatok távoli eléréséhez biztonságos módszereket (pl. VPN) kell használni, de szem előtt kell tartani azt is, hogy az egyes VPN-megoldásoknak is lehetnek sérülékenységeik és ezeket is folyamatosan frissíteni kell a legújabb elérhető verzióra. Nem szabad elfelejteni továbbá azt sem, hogy a VPN csak annyira biztonságos megoldás, mint az eszköz, amit a VPN-en keresztül a védett hálózathoz csatlakoztatnak;
- Amikor csak lehetséges el kell távolítani, le kell tiltani vagy meg kell változtatni az alapértelmezett felhasználói fiókok nevét és jelszavát;
- A nyers erőn (brute force) alapuló jelszótörések elleni védekezés jegyében felhasználói fiók-kizárási szabályokat célszerű alkalmazni;
- Erős jelszavak alkalmazását kikényszerítő szabályokat kell alkalmazni;
- Harmadik féltől származó alkalmazással célszerű monitorozni az adminisztrátori szintű jogosultságok kiadását;
- Az alapértelmezett beállításokat, amennyiben lehetséges, meg kell változtatni;
- A futó szolgáltatások hardening-jét célszerű elvégezni (csak azok a szolgáltatások fussanak, amik nélkülözhetetlenek);
- Biztonságos felhasználó kezelési és hozzáférési szabályokat kell életbe léptetni;
- A megbízhatónak tartott firmware és szoftver-verziókból célszerű (valamilyen szinten tűzálló páncélszekrényben) elzárt fizikai példányokkal rendelkezni (lehetőleg egyszer írható adathordozón, pl. CD/DVD, stb.);
- Ismerni kell a normális működéshez tartozó hálózati forgalmat;
- Ki kell alakítani a biztonsági naplózás és naplóelemzés képességét és ezekre építve a megfelelő riasztási eljárásokat;
- Az új beállításokat labor körülmények között célszerű tesztelni, mielőtt az éles (és tartalék) rendszerekben alkalmaznák azokat.

A bejegyzés trackback címe:

https://icscybersec.blog.hu/api/trackback/id/tr4114843082

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása