Ipari és folyamatirányítási informatikai rendszerek biztonságáról magyarul.

ICS Cyber Security blog

ICS Cyber Security blog

Kínai tanulmány a kritikus infrastruktúrák elleni információgyűjtésről

2016. augusztus 13. - icscybersec

Az ipari rendszerek és kritikus infrastruktúrák biztonságával foglalkozó cikkek és blogok ritkán foglalkoznak azzal, hogy a kínai szakértők tudása és tapasztalata hol helyezkedik el ebben a témában, a legtöbb, Európában és Észak-Amerikában megjelenő publikáció jellemzően amerikai és európai szerzőtől származik, rajtuk kívül leginkább orosz szakemberek jeleskednek a témában (ilyen pl. a SCADA Strangelove csapata és Maxim Rupp, akinek különböző ICS rendszerekben felfedezett sérülékenységeiről én is rendszeresen hírt adok a blogon). Ez persze nem jelenti azt, hogy Kínában ne foglalkoznának a témával, ennek egyik jó példája a plcsan.org blog, ahol tegnap jelent meg egy 21 oldalas tanulmány a kritikus infrastruktúrákról a kibertérben gyűjteni információk témájában (elérhető PDF és HTML formátumban egyaránt).

A téma több, mint időszerű, hiszen az elmúlt években több olyan, publikusan elérhető kereső megoldás jelent meg, amelyek vagy kifejezetten az ipari rendszerekre koncentráltak (mint pl. a Shodan Search Engine) vagy a korábban elérhetőeknél nagyságrendekkel gyorsabb scannelési lehetőséget biztosítanak (pl. ZMap), amikkel már a teljes IPv4 címtér gyors átvizsgálása is lehetséges például a kritikus infrastruktúrák működésében nélkülözhetetlen eszközök utáni keresés során.

Az Interneten elérhető ipari rendszerek meglehetősen könnyen azonosíthatóak az általuk használt egyedi portok (pl. 102/tcp - Modbus, 47808/tcp, BACNet, stb.) alapján, ugyanígy az egyes gyártók szabadalmaztatott protokolljait is könnyen és gyorsan lehet az általuk használt portok alapján azonosítani. Számos olyan, Nmap NSE script érhető el publikusan, amelyek kifejezetten a különböző ICS rendszerek scannelésére készültek. Újabban egy-egy ICS sérülékenység nyilvánosságra kerülése után gyorsan (jellemzően órák alatt) jelennek meg az új sérülékenységet kereső NSE scriptek.

A tanulmány számos kínai belföldi és nemzetközi keresőszolgáltatást és kutatási projektet sorol fel, majd ezeket a keresőket és kutatási projekteket elemzi részletesen érettségi szint és egyéb szempontok alapján.

A bejegyzés trackback címe:

https://icscybersec.blog.hu/api/trackback/id/tr658815288

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása